Veštačke stene pružaju impresivan i prirodan efekat u enterijerima, a cena ugradnje zavisi od faktora poput veličine prostora, materijala i primenjene tehnike.

Veštačke stene su ručno napravljene strukture oblikovane tako da podsećaju na stenovite teksture iz prirode. Sve češće se koriste u uređenju enterijera kako bi dale prirodan i upečatljiv efekat.

Koriste se u dnevnoj ili spavaćoj sobi, kao upečatljiv detalj u kafićima ili restoranima, spa i wellness centrima, ali i za oblaganje pojedinih komada nameštaja (šank, klub stolovi). Izuzetno su zahvalne za održavanje, a mogu se koristiti i u kupatilu.

Branko Pećanac (Kralj kamena) i Dimitrije Popović (Pietra Neve Mitri), otkrivaju nam sve detalje o ovoj atraktivnoj dekorativnoj tehnici, cenama i načinu ugradnje.

Veštačke stene pružaju impresivan i prirodan efekat u enterijerima; Foto: Kralj kamena

Široka primena

Kako oni navode, glavna prednost veštačkih stena jeste ta što su daleko lakše za obradu u odnosu na one prirodne. Lako se mogu prenositi i postaviti na željeni zid. Ukoliko su vešto izrađene, veštačke stene izgledaju efektnije od prirodnog kamena i drugih dekorativnih tehnika.

Kako bi odgovorile na potrebe prostora, veštačke stene mogu biti izrađene u različitim oblicima i veličinama, boja i tekstura. Kao takva, ova dekorativna tehnika za zidove pruža veliku fleksibilnost dizajna i mogućnost stvaranja vizuelno atraktivnih enterijera.

Veštačke stene su otporne na razne uticaje – vodu, vlagu, mraz, so, oštećenja, udarce i habanje. Mogu se postaviti u kupatilu, spa centrima i drugim vlažnim prostorijama.

Ova dekorativna tehnika pruža mogućnost stvaranja vizuelno atraktivnih enterijera; Foto: Kralj kamena

Vrste veštačkih stena

Po načinu svoje izrade, mogu se podeliti u tri osnovne grupe: 1) livene, 2) oblikovane i 3) kombinovane. Mogu biti napravljene od različitih materijala, uključujući beton, smole ili plastiku.

Livena veštačka stena, kako joj samo ime kaže, obično se proizvodi od odlivaka i kalupa. U samoj proizvodnji koriste se liveni kalupi, iz kojih se dobija završni proizvod željenog oblika, veličine i teksture.

“Proizvode se od epoxy smole, mlevenog mermera i aditiva, te se to formira u kalup. Kalup se skida u prirodi po uzoru na prirodan kamen. Tečna guma se maže preko prirodnih stena, nakon što se stvrdne skine se i dobije gotov izgled veštačke stene. Ova metoda zapravo omogućava unikatnost svakog šablona i donosi sa sobom neograničen broj istih” – navodi Branko Pećanac iz firme Kralj kamena.

Veštačke stene mogu biti napravljene od različitih materijala; Foto: Kralj kamena

Primenom oblikovane veštačke stene dobija se jedinstven i neponovljiv izgled u enterijeru.

Oblikovana veštačka stena ima više zajedničkih strana sa vajarstvom. Izrada ove dekorativne tehnike zahteva talenat, veštinu i umeće. Njenom primenom dobija se jedinstven i neponovljiv izgled. Kako se u potpunosti izrađuje ručno i na licu mesta, bez upotrebne livenih kalupa, nikada se ne dobija isti rezultat.

Kombinovane veštačke stene se izrađuju istovremenom primenom prethodne dve tehnike. Liveni paneli se postavljaju na zid, nakon čega sledi njihovo dalje oblikovanje i finalna obrada površine u tonu i teksturi po izboru i želji klijenta.

Foto: Pietra Neve Mitri
Foto: Pietra Neve Mitri
Foto: Pietra Neve Mitri
Foto: Pietra Neve Mitri

Način ugradnje

Veštačka stena se montira na betonske zidove, zidane pregradne zidove, konstrukciju od gipsanih ploča ili OSB tabli “Ukoliko pregradni zidovi ne postoje, može se napraviti metalna podkonstrukcija, i tako da se formira vodopad, stene za penjanje ili neki drugi element u prostoru” – navodi Pećanac.

U kombinovanoj tehnici, veštačke stene se postavljaju tiplovanjem u zid ili kačenjem na podkonstrukciju. Nakon njihovog montiranja, razmaci između dva panela se popunjavaju pur penom (kod većih rupa) ili epoxy smolom (kod manjih rupa).

“Po  stezanju se odreže pur pena i gitom za stene popunjavaju spojevi pomoću četke ili kalupa kako se spojevi ne bi primećivali. Na posletku se farba i patinira mešavinom uljane i nitro baze koja se ručno pravi, te nudi mogućnost biranja tona mešanjem različitih vrsta boja” – pojašnjava Pećanac.

Izrada ove dekorativne tehnike zahteva talenat, veštinu i umeće; Foto: Pietra Neve Mitri

Stena koja se skulptorski modeluje može se izrađivati na cementnim podlogama i podlogama koje ne sadrže gips.

S druge strane, veštačka stena koja se skulptorski modeluje može se izrađivati na cementnim podlogama i podlogama koje ne sadrže gips – navodi Dimitrije Popović iz firme Pietra Neve Mitri i dodaje:

“Kako bi se postigao prirodan izgled stene koristimo razne alate i tehnike kako bismo što verodostojnije preneli oblik, teksturu i sam izgled kamena. Za početak, neophodno je dogovoriti idejno rešenje, pripremiti podlogu, preneti skicu jer se stena izrađuje direktno na podlozi, a potom krenuti sa modelovanjem, toniranjem i patiniranjem. Kada se materijal osuši, neophodno je prelakirati ga kako bi se stena zaštitila.”

On dodaje da je svaka stena jedinstvena. U dogovoru sa klijentom, arhitektom ili dizajnerom enterijera njihov kreativni tim dolazi do najboljeg idejnog rešenja za dati prostor po kome se usklađuje sam oblik, tekstura i boja stene.

Finalna obrada površine radi se u tonu i teksturi po želji klijenta; Foto: Pietra Neve Mitri

Cena veštačke stene

Cena ugradnje veštačke stene zavisi od više faktora, uključujući veličinu prostora, odabrane materijale, složenost i tehnike izvođenja. Troškovi izrade uključuju pripremu podloge i podkonstrucijje, utrošeni materijal i rad izvođača.

Težina veštačke stene koju izrađuje Kralj kamena iznosi oko 10 kg po kvadratu, dok je cena 250 evra po kvadratu plus PDV.

Okvirna težina veštačke stene koju izrađuju skulptori iz Petra Neve Mitri iznosi oko 50 kg po kvadratu za dubinu reljefa od 5 do 6 cm. Cene variraju u odnosu na tip, dubinu i kompleksnost stene i njenog izvođenja, a kreću se u rasponu od 100 do 250 evra po kvadratu u zavisnosti od prethodno navedenih faktora.

Ova tehnika daje dramatičan efekat stambenim, poslovnim ili ugostiteljskim prostorima; Foto: Kralj kamena

Dramatičan efekat u enterijeru

Veštačke stene su možda jedna od najboljih dekorativnih tehnika ukoliko želite dramatičan efekat u svom stambenom, poslovnom ili ugostiteljskom prostoru.

Dostupne su u različitim oblicima i tehnikama izrade, a arhitektama i dizajnerima pružaju neograničene mogućnosti kreativnog izražavanja i oblikovanja.

Kako se izrađuju ručno i po konkretnim merama, u poređenju sa drugim dekorativnim tehnikama cena im nije zanemarljiva, ali efekat koji se postiže je zaista spektakularan.

Veštačke stene dostupne su u različitim oblicima i tehnikama izrade; Foto: Kralj kamena

Zidna dekoracija: