Masivni element sjedinjuje celu kompoziciju i istovremeno je njen centar, dok kuhinjskom delu karakter daju ploče za sto napravljene od recikliranih vinskih flaša.
Nakon arhitektonskog oblikovanja više ugostiteljskih i poslovnih prostora u prestonici, studio Freya Architects nam ovog puta predstavlja projekat dizajna enterijera stana od 78 kvadratnih metara, realizovan prošle godine za jedan mladi beogradski par.
Stan se nalazi u novogradnji na Vračaru i ima velike grafičke prozore u crnim ramovima, a arhitektonski tim na čelu sa Kristinom Koivistoinen-Katlamadžijan dobio je raspored stana koji nije mogao biti promenjen, kao ni pod, što na sreću nije mnogo uticalo na konačan ishod.
Japansko pismo kao glavna referenca
Kako objašnjava Kristina Koivistoinen-Katlamadžijan, vlasnici stana su mnogo putovali i pronašli su svoju dušu u japanskoj i indonežanskoj kulturi, te je zadatak bio napraviti vizuelno čist prostor, ambijent za opuštanje i spokoj.
“Glavna referenca za stan bilo je japansko pismo, crno mastilo na pirinčanom papiru. Zbog toga na spoju ima mnogo kombinacija papirusne bele i grafitnih boja, kao i hladnog bež peska sa plaža Indonezije” – kaže za naš portal osnivačica Freya Architects.
Najvažniji deo dnevnog boravka je ugrađena crna kocka od prirodnog hrasta.
Glavni prostor stana je dnevni boravak. Najvažniji deo prostora je ugrađena crna kocka od prirodnog hrasta, koja sjedinjuje i deluje kao centar kompozicije.
Dnevni boravak ima i čajnu kuhinju koja je dizajnirana za udobne večere.
Mali ormari i veliki kreveti
Kao materijal za kuhinjski sto korišćene su prirodne i ekološke Fragment ploče, napravljene u Srbiji od recikliranih vinskih flaša.
“Izabrali smo ovaj materijal jer je vlasnik u prošlosti bio somelije i profesionalni vinar” – kaže Kristina Koivistoinen-Katlamadžijan.
Dodaje na kraju da u stanu postoje i dve spavaće sobe koje imaju male ormare i velike krevete, stvarajući atmosferu za spavanje i odmor nakon radnog dana.