U stanu koji kombinuje duh starog Beograda sa uticajima iz Maroka, juga Francuske i Kopenhagena, stvoren je ambijent u kojem se prepliću sofisticiranost i toplina. Svaki komad nameštaja, materijal i boja imaju priču – ličnu, emotivnu i pažljivo izabranu.
“Ovaj stan je moj mali eksperiment slobode, ukusa i sećanja“, kaže Nikolina Jungić, dizajnerka enterijera prostora smeštenog u staroj zgradi na Dorćolu.
Stan je zamišljen kao intimno utočište, ali i prostor otvoren za druženje i inspiraciju, savremen, topao i duboko ličan.
Gde se sreću Soho House i jug Francuske
Dizajnerka otkriva da je inspiraciju pronašla u mestima koja su joj bliska – u atmosferi klubova poput Soho House-a, u boho estetici juga Evrope i severa Afrike, u beleškama sa putovanja koje se pretaču u teksture, boje i detalje.

“Želela sam da kreiram prostor koji odiše mirom, elegancijom i toplinom”, objašnjava Jungić.
Prirodni materijali, bela boja i zemljani tonovi u kombinaciji sa vintidž akcentima i ručno rađenim detaljima grade atmosferu stana koji je istovremeno moderan i vanvremenski.
Stan je zamišljen kao intimno utočište, ali i prostor otvoren za druženje i inspiraciju.
Rekonstrukcija s poštovanjem
Kao i mnogi stari stanovi na Dorćolu, i ovaj je zahtevao kompletnu rekonstrukciju instalacija, ali su pritom sačuvani elementi koji daju karakter – originalni pod i stara stolarija.

“Bilo je izazovno ukomponovati moderan dizajn u strukturu starog beogradskog stana, a da se pritom ne izgubi duh prostora”, kaže autorka enterijera.
Raspored prostorija je ostao gotovo neizmenjen, ali je prostor otvoren i povezan – dnevni boravak, kuhinja i trpezarija teku bez prepreka, stvarajući osećaj prozračnosti i lagodnosti.
Kao i mnogi stari stanovi, i ovaj je zahtevao kompletnu rekonstrukciju instalacija, ali su zadržani originalni pod i stolarija.
Balans praktičnosti i dizajna
Bez obzira na to što dizajn odiše lakoćom, iza svakog komada stoji pažljivo birana funkcionalnost. Kompaktna kuhinja je organizovana do detalja, dok su tkanine i površine birane da budu i udobne i lake za održavanje.

“Praktičnost je morala da bude u ravnoteži sa dizajnom”, ističe autorka. Enterijer je tako oblikovan da jednako dobro funkcioniše kao mesto za odmor, svakodnevni život i druženje.
Svetlo, teksture i tišina
Visoki plafoni i veliki prozori puštaju obilje prirodne svetlosti, dok se akustika poboljšava uz pomoć mekih tkanina, zavesa i tepiha.
Osvetljenje je planirano u slojevima – ambijentalna LED rasveta, lampe, zidne svetiljke i sveće grade svetlosnu scenografiju koja menja karakter prostora tokom dana.

Kroz svaki ugao stana provlače se teksture: gruba keramika, meke posteljine, ratan, maslinasto zeleni detalji, mesingani akcenti i mnogo biljaka.
Stan kao dnevnik
Svaki detalj ima značenje – uspomenu, kontekst, priču. “To je stan koji priča priču, i estetski, i emotivno”, zaključuje dizajnerka.

Njena omiljena inspiracija, čuveni magazin Architectural Digest, bila je konstanta u formiranju estetskog okvira, ali rezultat je u potpunosti autentičan.
“Ponosna sam što je prostor moj – nije kopija ničega, već odraz mene“, zaključuje Nikolina Jungić.
Foto-galerija
Faktografija
- naziv projekta: Enterijer stana
- autorka: Nikolina Jungić
- lokacija: Dorćol, Beograd
- površina: 63 m2
- godina: 2025.
- fotografije: Milan Stojanović