Nakon premijere na Salone del Mobile 2026, kolekcija Iznova Richter (Revisiting Richter) hrvatskog brenda biće predstavljena i regionalnoj publici u Zagrebu, u okviru ovogodišnjih Dana Orisa.
Kolekcija Iznova Richter, o kojoj smo već pisali povodom njenog predstavljanja u Milanu, nastala je kao savremena interpretacija ideja arhitekte i umetnika Vjenceslava Rihtera.
Zagrebačko predstavljanje sada projekat vraća u grad u kojem je Rihterovo delo i nastalo, dodatno naglašavajući vezu između modernističkog nasleđa i savremenog dizajna.
Izložba u Kući arhitekture
Izložbena postavka u Kući arhitekture Oris potpisuje studio Numen/ForUse, koji kolekciju postavlja kroz prostornu naraciju inspirisanu Rihterovim radom i njegovim eksperimentalnim pristupom prostoru, arhitekturi i dizajnu.
Kako navode iz brenda Prostoria, cilj projekta nije posmatranje kulturne baštine kao statične reference, već njeno ponovno čitanje i uklapanje u savremeni kontekst.
Upravo zato kolekcija funkcioniše kao spoj istorijskog nasleđa i savremenih potreba za udobnošću, funkcionalnošću i svakodnevnom upotrebom.
Zagrebačko predstavljanje sada projekat vraća u grad u kojem je Rihterovo delo i nastalo.
Predavanje i nastavak saradnje
U okviru Dana Orisa, Prostoria nastavlja i dugogodišnju saradnju sa festivalom kao sponzor Nagrade Oris.

Ovogodišnjem laureatu biće dodeljena stolica iz kolekcije Iznova Richter, čime se projekat dodatno pozicionira u centralni program festivala.
Arhitekta Maroje Mrduljaš će 9. maja održati predavanje posvećeno delu Vjenceslava Rihtera i projektu Iznova Richter, sa fokusom na načine na koje modernističke ideje mogu da se prevedu u savremeni dizajn.
Ovogodišnjem laureatu biće dodeljena stolica iz kolekcije, čime se projekat dodatno pozicionira u centralni program.
Tokom programa, komadi iz kolekcije biće postavljeni na sceni i u foajeu dvorane Lisinski, omogućavajući posetiocima da ih dožive u realnom arhitektonskom okruženju.
Izložba Iznova Richter biće otvorena u Kući arhitekture Oris od 9. do 16. maja, radnim danima od 9 do 17 časova, kao i subotom od 10 do 13 časova.
Posle Milana, Prostoria donosi novu kolekciju na Dane Orisa



