Legendarna stolica iz Barselone dobila je elegantno tamno ruho i po prvi put izlazi iz zidova čuvene Kuće Batljo (Casa Batlló).

Tokom trajanja ovogodišnjeg NYCxDesign festivala, njujorška galerija Casa Valle u saradnji sa španskom kompanijom BD Barcelona predstavlja limitirano izdanje čuvene Batljo (Batlló) stolice, koju je 1904. godine dizajnirao Antoni Gaudi za trpezariju kultne kuće Batljo. Ova zgrada, danas pod zaštitom Uneska, jedno je od najprepoznatljivijih dela katalonskog modernizma, a sama stolica postala je ikona Gaudijevog izražajnog, gotovo skulpturalnog dizajna, pišu svetski mediji.

Novi kontekst, ista magija

Upravo ta stolica, sa savijenim nogarama, ručno klesanim naslonom i formom koja prati liniju ljudskog tela, sada dobija novo ruho u tamnobraon eboniziranoj završnoj obradi. Elegantno i dramatično izdanje dostupno je u svega 50 numerisanih primeraka, izrađenih ručno u Barseloni, u skladu s originalnim Gaudijevim proporcijama. Svaka dolazi sa sertifikatom autentičnosti i detaljima koji slave zanatsku preciznost.

Stolica ima savijene nogare, ručno klesani naslon i formu koja prati liniju ljudskog tela | Foto: Nacho Alegre

Od Barselone do Trajbeke

Ideja za ovu reinterpretaciju rođena je nakon što su Đankarlo Vale (Giancarlo Valle) i Džejn Keltner de Vale (Jane Keltner de Valle), osnivači galerije Casa Valle, posetili Barselonu i obišli Gaudijeva dela. Inspirisani njegovim celovitim pristupom prostoru, gde su arhitektura i nameštaj neodvojivi, poželeli su da ovu stolicu prikažu u novom kontekstu.

Svaka od 50 ručno rađenih stolica ima sertifikat autentičnosti | Foto: Nacho Alegre

“Zanimalo nas je kako izgleda Gaudijev dizajn kad ga izmestimo iz mesta za koje je prvobitno zamišljen, i kada ga postavimo u dijalog s drugim epohama i kulturama“, kaže Keltner de Vale.

U galeriji u Trajbeki, Batljo stolica izložena je u prednjem prostoru, uz sto od plave smole iz njihove autorske kolekcije, na pozadini u crvenim tonovima inspirisanim domom Salvadora Dalija – omaž španskoj umetnosti u najširem smislu.

Njujorška galerija ovim projektom poručuje da je Gaudi i danas relevantan – kao dizajner, vizionar i zanatski perfekcionista.

Gaudi kao savremenik budućnosti

Iako poznat kao autor Sagrade Familije (koja bi konačno trebalo da bude završena 2026, tačno sto godina nakon njegove smrti), Gaudi je početkom godine i zvanično započeo put ka kanonizaciji – nedavno preminuli papa Franja ga je proglasio “časnim slugom Božjim”.

Autori ističu da ih je zanimalo kako Gaudijev dizajn izgleda kada se izmesti iz mesta za koje je prvobitno zamišljen | Foto: Nacho Alegre

Ali ono što Casa Valle ovim projektom poručuje jeste da je Gaudi i danas relevantan – kao dizajner, vizionar i zanatski perfekcionista. “Njegov modernizam i organske forme nikada nisu bili savremeniji“, poručuju iz galerije.