Enterijer koji spaja jednostavnost i toplinu, naglašavajući povezanost unutrašnjosti sa pejzažom kroz velike staklene površine i prirodne materijale. Svaki detalj u ovoj kući osmišljen je kako bi mirnim nijansama i taktilnim površinama istakao lepotu okoline i omogućio život u harmoniji s prirodom.
“Glavni zadatak u ovom projektu bila je veza između prirode i čoveka kroz arhitekturu“, kaže Ana Sergienko (née Višnjić), koja je bila zadužena za enterijer dvospratne kuće od 330 m2, projektovane i realizovane ispred arhitektonskog biroa 80/88. Kuća se nalazi u naselju Lesnoj Pejzaž, u Podmoskovlju, a sam oblik kuće diktiran je željom klijenata da očuvaju stara, velika stabla na parceli.
Panoramski pogled kao ključna inspiracija
Kuća je osmišljena s velikim panoramskim prozorima u dnevnom boravku, trpezariji, glavnoj spavaćoj sobi i kupatilu, čime je omogućeno neprekidno vizuelno povezivanje sa okolinom.

“Pri ulasku u kuću, na prvom spratu, dočekuje vas prostor na dva nivoa sa stepeništem, odakle se vidi i parcela, ali i hodnik na drugom spratu zamišljen kao galerija za umetnička dela“, objašnjava Sergienko.
Kuća je osmišljena s velikim panoramskim prozorima, čime je omogućeno vizuelno povezivanje sa okolinom.
Enterijer prilagođen mladalačkom duhu
Porodični karakter enterijera bio je presudan u oblikovanju prostora: kuća je dizajnirana za mladu porodicu sa ćerkom, dva psa i mačkom.

“Klijenti imaju sopstvenu proizvodnju globusa i sa velikim poštovanjem čuvaju gipsani model svog prvog globusa, za koji smo pronašli posebno mesto u radnoj sobi na drugom spratu”, otkriva sagovornica.
Ćerka je, pak, poželela crni zid s crtežom u “loft” stilu, pa je dečija soba kreativno uklopljena u minimalistički koncept celog enterijera.
Porodični karakter enterijera bio je presudan u oblikovanju prostora.
Kamin kao centralni element
U kući su projektovana čak dva kamina: jedan na otvorenom, integrisan u stub nadstrešnice terase, i drugi unutar dnevnog boravka, koji “lebdi u prostoru bez ometanja pogleda na terasu i parcelu”, kako ističe Sergienko.

Posebna pažnja posvećena je crnom dimnjaku unutrašnjeg kamina, koji prolazi kroz glavnu spavaću sobu – nije sakriven, već je istaknut kao deo kompozicije prostora.
Crni dimnjak je vizuelno podržan tamnim elementima poput ležaljke Prostoria, slika u kontrastu sa belim zidovima i velikom tamnom staklenom pregradom.
Posebna pažnja posvećena je crnom dimnjaku unutrašnjeg kamina, koji je istaknut kao deo kompozicije prostora.
Mikrocement koji povezuje zone
Jedan od omiljenih detalja dizajnerke jeste upotreba mikrocementa, materijala bez šavova.
“Mikrocement na podu prvog sprata omogućava da se hodnik preliva u dnevnu sobu i trpezariju, koja je spuštena zbog prirodnog nagiba terena”, kaže autorka.

Ovaj materijal korišćen je i u spa zoni sa saunom, kao i u glavnoj spavaćoj sobi, odakle se nastavlja u kupatilo i garderober. “Mikrocement je taktilno vrlo prijatan, pa je idealan za ovakve prostore”, dodaje ona.
Mikrocement je korišćen u spa zoni sa saunom i u glavnoj spavaćoj sobi, odakle se nastavlja u kupatilo i garderober.
Igra drveta i svetlosti
Na drugom spratu, dizajnerka se odlučila za drveni plafon koji povezuje enterijer sa arhitekturom kuće i nadstrešnicama terasa.

“Velika terasa na spratu zamišljena je kao dnevni boravak na otvorenom, s prelepim zalascima sunca“, ističe Sergienko. Drveni elementi pojavljuju se i na zidnim panelima na ulazu i u kuhinji, gde unose toplinu i kontrast hladnijem tonu mikrocementa.
Drveni elementi pojavljuju se u različitim segmentima kuće, kako u enterijeru tako i u eksterijeru.
Dečije zone sa tinejdžerskim karakterom
Posebna pažnja posvećena je i dečijem kupatilu, gde je korišćen grafički crno-beli keramogranit Lea Ceramiche Slimtech. “Njegove aktivne linije suptilno naglašavaju da je to prostor za tinejdžera“, objašnjava autorka.

Elegancija prirode
Mirne nijanse u enterijeru ističu tišinu prirode i arhitekturu kuće, dok bele zidne površine i vrata do plafona doprinose celovitosti prostora.

“U glavnoj spavaćoj sobi, umesto drvenih podova, odlučili smo se za drveni plafon koji u kombinaciji s belim zidovima i vratima formira kompaktnu celinu“, pojašnjava Sergienko.
Beli zidovi i vrata do plafona doprinose celovitosti prostora.
Saradnja zasnovana na poverenju
Na kraju, autorka sa osmehom ističe koliko je projekat bio zadovoljstvo: “Imali smo veliku sreću s klijentima – veoma su kreativni i prijatni ljudi. Nisu tražili izmene nakon skice, već su odmah rekli da je to upravo ono što žele. Bilo je lako sarađivati s nekim ko vam potpuno veruje”, zaključuje ona.

Foto-galerija
Faktografija
- projekat: porodična kuća
- autorka: Ana Sergienko i Nikita Sergienko
- lokacija: Lesnoj Pejzaž, Podmoskovlje, Rusija
- površina: 330 m2
- fotografije: Olga Melekestseva i Sergej Volokitin
Minimalizam s panoramskim prozorima: Ova porodična kuća briše granicu s prirodom