U svetu luksuza granice se pomeraju svakodnevno – i to bukvalno. Dok su nekada dizajneri enterijera koje angažuju imućni pojedinci osmišljavali raskošne domove, vile ili jahte, sve češće se njihova stručnost traži i na nebu.

U poslednjih 25 godina broj privatnih aviona širom sveta više se nego udvostručio, a očekivanja njihovih vlasnika, posledično, postaju sve zahtevnija. U igri su dalja putovanja i destinacije, veći avioni i sve sofisticiraniji enterijeri. Jer, ako već provode sate na letu, zašto vlasnicima to vreme ne bi proteklo u savršeno dizajniranim prostorima koji više podsećaju na dom ili kancelariju, nego na prevozno sredstvo?

Dizajn na visini od 10.000 metara

Luksuz više nije vezan nužno za adresu – on putuje sa vlasnicima, i to u formi savršeno skrojenog prostora koji lebdi iznad oblaka. Dizajneri enterijera sve češće dobijaju pozive da urede privatne avione, ne kao sterilne kabine, već kao prave male leteće svetove koji odišu, mirom, elegancijom i udobnošću, piše ELLE Decor.

Dizajneri enterijera sve češće dobijaju pozive da urede privatne avione kao prave male leteće svetove | Foto: Lisa Romerein

Privatni avion danas nije samo prevozno sredstvo, on može biti produžetak doma, mobilna kancelarija ili kutak za reset. Zato nije čudno da njihovi vlasnici, uglavnom neograničenih finansijskih budžeta, traže da sve bude po meri – od rasporeda sedenja, preko korišćenih materijala, do specifičnih elemenata za opremanje.

“Sad ga vidiš, sad ga ne vidiš” luksuz

Zanimljivo je da najluksuzniji detalji nisu uvek i najupečatljiviji. Naprotiv – najskuplji deo često je ono što oko ne primećuje odmah: savršeno podešeno osvetljenje, materijali koji su istovremeno otporni i nežni ili nepogrešiva zvučna izolacija.

Iako tepisi pružaju osećaj doma, vlasnici često biraju tamne nijanse na kojima se manje vidi nečistoća | Foto: Richard Powers

Primera radi, u jednom avionu odabran je tepih u tamnoj nijansi, ne toliko zbog estetike, već zbog činjenice da se putnici ne izuvaju kao što to čine kod kuće. Za neke sitnica, za druge važan detalj.

Rad od kuće vs. rad iz aviona

Za mnoge vlasnike privatnog aviona on je mesto gde se odigravaju pregovori ili sastanci, te donose važne odluke. U trenucima kada ja vreme luksuz, nepostojanje pauze između dve lokacije postaje prednost. Zato su u ovakvim enterijerima sve prisutniji i konferencijski stolovi, radne lampe ili zatamnjena stakla – sve što pomaže uspešnom poslovnom okruženju i fokusu.

Kada je reč o materijalima, izbor najčešće pada na one koji su istovremeno otporni i sofisticirani | Foto: Stephen Beaudet

Cena televizora? Prava sitnica!

Jedna naizgled obična stvar ipak zbunjuje većinu vlasnika privatnog aviona – televizor. Iako izgleda kao bilo koji drugi model, u avionu je sve drugačije, pa i pravila za ekrane – TV mora biti otporan na promene pritiska, izdržljiv prilikom eventualnih turbulencija i bezbedan u slučaju udarca. Zbog toga i samo zbog toga – njegova cena ume da prelazi i nekoliko desetina hiljada dolara.

Televizor mora biti otporan na promene pritiska i eventualne turbulencije, ali i bezbedan u slučaju udarca.

Neke ptice nikad ne polete…

Naravno, većina nas verovatno nikad neće morati da bira između kašmira i tamnosive kože za svoj privatni avion. Nećemo razmatrati da li nam je bolje da imamo pod od karbonskih vlakana, niti ćemo se pitati da li televizor vredi baš toliko. Ali, ako nekim čudom dođe do toga – bar znamo odakle da krenemo.