Nova “lounge” stolica Bascule iza opuštene, modno krojene forme krije mehanizam koji se automatski prilagođava težini korisnika i omogućava prelazak iz uspravnog sedenja u skoro horizontalni položaj.

Ako je prethodnih godina enterijere obeležila želja za mekšim, opuštenijim i manje “zategnutim” nameštajem, Vitra je upravo ponudila jedan od zanimljivijih odgovora na taj trend.

Na ovogodišnjem izdanju festivala 3 Days of Design, koji se u Kopenhagenu održava od 10. do 12. juna 2026. godine, brend je predstavio novu “lounge” stolicu Bascule, nastalu u saradnji sa berlinskim dizajnerskim duom Studio Œ.

Na prvi pogled, Bascule deluje kao fotelja koja je odlučila da se obuče malo ležernije. Njena tekstilna presvlaka nije zategnuta do savršenstva, već pada oko konstrukcije poput široko krojenog sakoa.

Fotelja između ljuljaške i klackalice

Naziv Bascule dolazi od francuske reči za klackalicu, što prilično dobro opisuje osnovnu ideju ovog komada.

Žuta Vitra Bascule "lounge" fotelja sa opušteno krojenom tekstilnom presvlakom
Bascule “lounge” fotelja brenda Vitra prikazuje se sa tekstilnom presvlakom koja pada oko konstrukcije poput komada garderobe | Foto: Vitra

Ispod meke, labavo krojene presvlake nalazi se novi Vitrin mehanizam za sedenje, razvijen tako da se automatski prilagođava težini osobe koja sedi.

Zahvaljujući njemu, stolica se iz uspravnog položaja glatko pomera ka dubokom, gotovo horizontalnom “zavaljivanju”.

Dizajnerke iz Studija Œ opisale su je kao nešto između ljuljaške i klackalice.

Mehanizam je sakriven u naslonima za ruke, pa spolja ostaje nevidljiv, dok sama stolica reaguje na sitne promene u težini i položaju tela.

Ideja nije samo da korisnik sedi udobno, već da se stolica zajedno s njim pomera, prilagođava i menja.

Ispod meke presvlake nalazi se mehanizam za sedenje, razvijen tako da se automatski prilagođava težini osobe koja sedi.

Presvlaka kao garderoba

Najprepoznatljiviji deo stolice ipak je njena tekstilna “jakna”. Umesto klasičnog tapaciranja koje prati formu do poslednjeg milimetra, Studio Œ je posegao za tehnikama iz mode – onima koje omogućavaju lakše oblačenje, slobodu pokreta i prirodnije ponašanje materijala.

Vitra Bascule "lounge" fotelja sa visokim naslonom i osloncem za noge
Bascule se prikazuje i u verziji sa visokim naslonom, uz jastuk za vrat i oslonac za noge koji dodatno naglašavaju “lounge” karakter stolice | Foto: Vitra

Tokom razvoja, tkanina je direktno drapirana preko prototipova kako bi dizajnerke mogle da vide šta se dešava kada se stolica pomera: gde se materijal zateže, gde slobodno pada, a gde se formiraju nabori.

Različiti tekstili stvarali su različite površine i prevoje, pa Bascule nije zamišljena kao statičan predmet, već kao komad nameštaja čiji se izgled menja upotrebom.

Upravo zato ova stolica deluje manje formalno od klasičnih “lounge” modela. Ima nešto nonšalantno i ljudsko u načinu na koji se presvlaka pomera, nabira i prilagođava položaju tela.

Tokom razvoja, tkanina je drapirana preko prototipova kako bi dizajnerke mogle da vide šta se dešava kada se stolica pomera.

Visoki ili niski naslon, aluminijum ili drvo

Bascule dolazi u nekoliko verzija – dostupna je kao model sa visokim naslonom, uz integrisani jastuk za vrat podesiv po visini, ali i kao varijanta sa nižim naslonom.

Izlog Vitrine prezentacije Bascule fotelje na 3 Days of Design u Kopenhagenu
Bascule je deo Vitrine prezentacije na festivalu 3 Days of Design, gde je nova
“lounge” fotelja prikazana kroz postavku koja naglašava vezu između kroja, pokreta i udobnosti | Foto: Vitra

Kupci će moći da biraju i između različitih baza – aluminijumske obrtne osnove i drvene verzije – dok presvlaka može da se izvede u jednoj boji ili u kombinaciji dve nijanse, za unutrašnju i spoljašnju stranu.

Prema informacijama koje je Vitra objavila povodom predstavljanja u Kopenhagenu, sve novosti prikazane na 3 Days of Design biće dostupne od septembra 2026. godine.