Dok za projekte enterijera prati tržište, trendove i potrebe korisnika, u dizajniranju nameštaja se prepušta fantaziji za koju je potreban umetnički pogled na svet.

Tamara Švonja od kad zna za sebe nalazi se u svetu dizajna, samo tad nije znala šta to predstavlja. Kasnije se konkretizuje i to prerasta u ljubav prema dizajnu nameštaja i enterijera.

Iza nje stoje desetine projekata enterijera i par vrlo specifičnih komada nameštaja, a više detalja otkrila nam je kroz primere i izvore njene inspiracije.

Laura design – Rudi table; Foto: Tamara Švonja

Od hrane do zupčanika

Čime se sve bavi Tamara Švonja, najzanimljiviji odgovor bi dala njena majka kojoj je kao ekonomisti i kancelarijskom radniku potpuno neverovatno da odrasla osoba po ceo dan crta, šmirgla stiropor ili gleda u savijenu žicu u kojoj vidi formu buduće fotelje.

„Mislim da dizajneri vide dizajn u svemu, od hrane do zupčanika… samo je na njima da naprave neku novu kombinaciju formi, boja, materijala„.

Lounge Chair Studio 1; Foto: Tamara Švonja
Lounge Chair Studio 1; Foto: Tamara Švonja
Laura design - Rudi 2; Foto: Tamara Švonja
Laura design - Rudi 2; Foto: Tamara Švonja

Proces stvaranja je nešto što u meni proizvodi životne sokove i nadam se da mi to nikad neće biti uskraćeno.

Pored dizajna nameštaja, Tamara je dosta posvećena i dizajnu enterijera, zato što je primenljiviji široj publici i korisnicima.

Za enterijer je ipak malo drugačije, prati se tržište, trendovi i potrebe korisnika i tako nastaju novi prostori. U nameštaju se malo fantazira, potreban je umetnički pogled i često može da bude blizak skulpturi.

„Proces stvaranja je nešto što u meni proizvodi životne sokove i nadam se da mi to nikad neće biti uskraćeno“ – kaže za naš portal Tamara Švonja.

G12 Hub u Beogradu; Foto: Tamara Švonja

Važnost taktilnosti u razmatranju materijala

Na pitanje koji su joj dalji ciljevi odgovorila je da samo želi nastaviti stvarati bez obzira na razmeru projekta, da li je u pitanju „uradi sam“ projekat za decu ili inovativni dizajn za space shuttle.

Inspiraciju za rad nalazi u hrani, kuvanju, biljkama, šumi, šetnji, novim gradovima, kulturama, razgovorima, baš svuda.

Veliki je protivnik kupovine preko interneta i ističe važnost taktilnosti u razmatranju materijala. Trudi se da u projektima materijale koristi sa razlogom na mestima na kojima su potrebni i gde su njihova svojstva opravdana.

Frizeri office; Foto: Tamara Švonja

Jedan od kupaca Tamarine daske za tapase bio je tadašnji Princ od Velsa, a sada
Kralj Čarls III.

Jedna kolekcija je urađena sa posebnim osvrtom na materijale – drvo, metal i kamen u istoj boji, ali njihove taktilne osobine i težina se razlikuju i to je bila vodilja u samom procesu.

Komad koji se pokazao kao best seller jeste definitivno daska za tapase Tapa board, pravljena za brend Folkk, a prodavan širom sveta putem interneta.

Ipak, ono što ga svrstava u najbolje prodavane komade jeste činjenica da je jedan od kupaca bio tadašnji Princ od Velsa, a sada britanski Kralj Čarls III.

Tamara (levo) u društvu današnjeg Kralja Čarlsa III; Foto: Nova Iskra

Njen dizajn namenjen je kupcu sklonom detaljima i sitnim dizajnerskim cakama koje voli da primenjuje.

Na pitanje zašto bi trebao kupac izabrati njen dizajn, odgovorila je da će to biti kupac sklon detaljima i sitnim dizajnerskim cakama koje voli da primenjuje što se tiče nameštaja.

Kad je reč o dizajnu enterijera, ona će se truditi da to bude projekat koji ima sigurne principe iz pređašnje prakse, ali takođe će slušati  i potrebe korisnika.

Tapa board; Foto: Studio Metaklinika

Nameštaj izložen u Vili Laura

„Posebno mi je zanimljivo da pri dizajniranju ili recimo pravljenju organizacije nekog prostora zamišljam situacije u kojima se nalaze korisnici tog prostora, pa tako neću na isti način smišljati kuhinju za baku od 68 godina i za mladi bračni par“ – kaže Tamara za Dizajn enterijera.

Neki od radova mogu se videti uživo i u stalnoj su prodaji. Nameštaj rađen za firmu Xylon izložen je u njihovoj prelepoj Vili Laura na Senjaku i može se pogledati i kupiti.

Rok isporuke zavisi od komada, ali okvirno je mesec dana – manje/više.

Laura design – Rudi 0 Tam 1; Foto: Tamara Švonja

Crtanje i slikanje je oduvek postojalo kao hobi, a već od malih nogu je znala da ide
u pravcu dizajna.

Tamara Švonja rođena je u Rumi gde je i odrasla. Fakultet za umetnost i dizajn završila je u Beogradu, gde je ostala i da živi.

Sa malim izletom od godinu dana koje je provela u Varšavi u Poljskoj ipak je odlučila da se vrati i igra na domaćem terenu.

Crtanje i slikanje je oduvek postojalo kao hobi, a već od malih nogu je znala da ide u pravcu dizajna.

Ljubav prema dizajnu nameštaja je došla poslednja, kroz konkurse koje je osvajala i tako dobila priliku da neke od prvih ideja izlaže, dve godine zaredom, u Milanu, pa zatim i regionu.

Tamara je za svoju Lounge stolicu dobila BIG SEE Wood Design Award 2019; Foto: Big See Award

Seoska kuća kao neostvarena želja

Iza nje je sad već nekoliko desetina enterijerskih projekata, uglavnom rezidencijalnih sa specifičnim nameštajem po meri.

Takođe i zanimljiva karijera u hotelskoj industriji jer trenutno radi u firmi koja se uglavnom bavi opremanjem hotela na Bliskom istoku.

Ipak, njena neostvarena želja je da projektuje malu seosku kuću sa lokalnim materijalima i savremenim principima, sa njenim komadima nameštaja, a da bude otvorena za kreativne posetioce i događaje.